• Tri prúty

          • Projekt Tri prúty

          • Prvá hlavná aktivita, ktorú sme nazvali Podpora inklúzie prostredníctvom pedagogických asistentov bude pozostávať z činnosť 3 pedagogických asistentov, ktorí budú vykonávať svoju prácu pre všetkých žiakov školy pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, no primárne (vzhľadom k naplneniu merateľných ukazovateľov projektu) pre 21 žiakov so ŠVVP, ktorí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia prevažne z marginalizovaných rómskych komunít. Typ aktivity: Aktivity prispievajúce k vyrovnávaniu znevýhodnenia žiakov a zabezpečeniu rovnosti príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese Cieľom aktivity bude utváranie vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu a následné zlepšenie školských výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – zo SZP, ktoré  budeme na konci projektu overovať pomocou výsledkov žiakov, klasifikáciou žiakov. Práca pedagogických asistentov bude zameraná na uvedené činnosti:

            1. Vo výchovno-vzdelávacom procese:
            a) bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,
            b) uľahčovanie adaptácie dieťaťa zo sociálne znevýhodneného prostredia na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér,
            c) organizovanie otvorených vyučovacích hodín pre rodičov,
            d) vykonávanie dozoru počas prestávok,
            e) sprevádzanie žiakov mimo triedy,
            f) pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.

            2. V práci so žiakmi vo voľnočasových aktivitách:
            a) priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných) s využitím individuálnych, skupinových alebo hromadných foriem výchovy,
            b) návšteva historických a kultúrnych pamiatok,
            c) zabezpečovanie účasti na spoločenských aktivitách na úrovni obce a regiónu,
            d) organizovanie spoločenských podujatí s rodičmi a iné činnosti.

            Druhá hlavná aktivita projektu, ktorú sme nazvali Podpora inklúzie prostredníctvom členov inkluzívneho tímu bude zameraná na činnosť školského psychológa zamestnaného na plný úväzok a činnosť špeciálneho pedagóga zamestnaného na plný úväzok primárne pre 35 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Sú to žiaci s rôznymi poruchami učenia a rôznym druhom zdravotného a sociálneho znevýhodnenia, ktorí nevyhnutne potrebujú pomoc členov inkluzívneho tímu. Sekundárne bude činnosť inkluzívneho tímu na škole určená pre všetkých žiakov, ktorým vznikne táto potreba. Vzhľadom k počtu žiakov so ŠVVP na našej škole s rôznym druhom zdravotného a sociálneho znevýhodnenia, ktorí pochádzajú prevažne z MRK. Typ aktivity: Aktivity zamerané na zlepšenie školskej úspešnosti žiakov vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Cieľom uvedenej aktivity je zlepšenie študijných výsledkov žiakov ohrozených školským neúspechom – výstup aktivity bude merateľný na základe klasifikácie – zlepšenia školských výsledkov a stavu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zaradenými do hlavných aktivít projektu. Uvedené činnosti budú výstupom hlavnej aktivity. Školský psychológ bude poskytovať odborné psychologicko - edukačné služby žiakom, rodičom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia, využitím moderných foriem a metód identifikačno-diagnostickej, konzultačno-poradenskej, nápravnokorektívnej a preventívnej práce. Psychologické služby bude poskytovať individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovane prostredníctvom pedagógov, výchovných poradcov, rodičov, vychovávateľov. Školský  psychológ  bude pôsobiť v škole aj ako mediátor vzťahov. Bude sa tiež podieľať  aj na vyhľadávanie žiakov ohrozených školskou neúspešnosťou, žiakov s rizikom vzniku špecifických porúch učenia a práci s triedami, v ktorých sú naznačené problémy medzi spolužiakmi. Pôsobiť  na žiakov s definovanými problémami, kde cieľom bude ich minimalizovať, avšak nielen odstrániť samotný problém, ale i podporiť osobnosť žiaka, rešpektovanie zo strany učiteľov a rodiny.

            Činnosť špeciálneho pedagóga v škole bude zameraná na:

                1.  práca so žiakmi - individuálne špeciálno-pedagogické cvičenia zamerané na zmiernenie negatívneho vplyvu vývinových porúch učenia, na rozvoj žiaka vo výchovnom - vyučovacom procese (v triede počas vyučovacej hodiny, mimo triedy), diagnostické sledovania detí s problémami v učení a v správaní počas vyučovania, včasné odhaľovanie porúch v učení a správaní sa žiakov, zabezpečovanie špeciálno-pedagogického servisu individuálne začleneným žiakom.   

            2.  spolupráca s učiteľmi - s triednym učiteľom a ostatnými vyučujúcimi, pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu, hľadanie vhodného prístupu k individuálne začlenenému žiakovi, priebežné konzultácie s triednymi učiteľmi o zvolenom postupe a napredovaní žiaka v učebnom procese, spolupráca s výchovným poradcom pri zjednocovaní výchovných vplyvov na individuálne začleneného žiaka, asistencia pri absolvovaní celoštátneho testovania piatakov a deviatakov a poradenstvo pri voľbe povolania, poskytovanie učiteľom vzdelávajúcim individuálne začleneného žiaka odporúčanú odbornú literatúru, odborné konzultácie.   

            3.  spolupráca s rodičmi - individuálne konzultácie, rady a informácie rodičom individuálne začleneného dieťaťa, individuálne konzultácie a poradenstvo rodičom ostatných problémových žiakov, spolupráca s rodičmi detí s vývinovými poruchami učenia pri tvorbe individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.   

            4.  spolupráca so špecializovanými zariadeniami. Cieľovou skupinou projektu (vzhľadom na naplnenie merateľných ukazovateľov projektu) bude 35 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s rôznymi druhmi zdravotného a sociálneho znevýhodnenia, ktorí pochádzajú prevažne z MRK, sekundárnou cieľovou skupinou budú všetci ostatní žiaci školy, ktorí budú nevyhnutne potrebovať využiť pomoc inkluzívneho tímu. Stanovené ciele aktivít projektu budú priebežne sledované a overované hodnotením výchovno – vzdelávacích výsledkov a správania sa žiakov so ŠVVP, klasifikáciou žiakov. Prínos asistentov učiteľa a inkluzívneho tímu pre pedagogických zamestnancov a ku klíme v škole overíme formou dotazníkového prieskumu.

             

             

                

             

            Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/